Wybrane choroby pediatryczne. Jak przebiega ich leczenie?

W niniejszym artykule omówione zostaną wybrane choroby wieku dziecięcego, m.in. astma wczesnodziecięca i alergiczny nieżyt nosa. Dowiesz się, w jaki sposób III Kongres Forum Pediatrii PraktycznejCztery Pory Roku przyczynił się do ich pełniejszego zrozumienia. Omówiona zostanie także profilaktyka w pediatrii w kontekście leczenia przeziębienia u dzieci.

Astma wczesnodziecięca. Diagnoza i leczenie

Do głównych objawów astmy wczesnodziecięcej zalicza się świsty i odwracalność obturacji oskrzeli. Pomocne w dokonaniu prawidłowej diagnozy są badania potwierdzające uczulenie na określony alergen oraz ocena funkcjonowania narządów objętych alergią. Leczenie astmy u małych dzieci opiera się na stosowaniu niskich dawek wGKS. Ciężkie zaostrzenie u pacjenta w wieku 2-5 lat oznacza konieczność skierowania do szpitala. III Kongres Forum Pediatrii Praktycznej dał uczestnikom możliwość zaznajomienia się z tematem astmy wczesnodziecięcej za sprawą wystąpienia dr n. med. Wioletty Zagórskiej.

Alergia na białko mleka krowiego (ABMK) jest jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych. Jej objawy dotyczą głównie układu pokarmowego, skóry oraz układu oddechowego. Kazeina i β-laktoglobulina to najsilniej uczulające frakcje białek mleka. Alergia na białko mleka krowiego była tematem wystąpienia dr n. med. Wioletty Zagórskiej.

Jak przebiega leczenie anginy paciorkowca?

Angina jest chorobą nieczęstą. Zawsze towarzyszy jej gorączka, nie odnotowuje się za to kataru i kaszlu. Leczenie anginy paciorkowca opiera się na zastosowaniu antybiotykoterapii podstawowej. Pozwala ona na złagodzenie dolegliwości, zapobieganie powikłaniom i redukcję transmisji. W leczeniu anginy paciorkowca rekomenduje się zastosowanie fenoksymetylpenicyliny (u dzieci do 40 kg 100.000 j/kg/dobę). Fakty i mity dotyczące anginy omówił prof. dr hab. n. med. Andrzej Radzikowski.

Alergiczny nieżyt nosa to choroba atopowa wywoływana przez pyłki roślin. Do jego objawów zalicza się m.in. silne kichanie, ból głowy oraz zapalenie spojówek. Leczenie polega głównie na zastosowaniu leków przeciwhistaminowych. Alergiczny nieżyt nosa przeanalizowała dr n. med. Agnieszka Krauze.

Co może oznaczać kaszel u dziecka?

Kaszel to fizjologiczny odruch obronny zabezpieczający dolne drogi oddechowe przed dostawaniem się ciał obcych oraz usuwający zalegającą wydzielinę. Ostry kaszel u dziecka może oznaczać m.in. ciężkie infekcje układu oddechowego lub odmę. Jego diagnostyka opiera się m.in. na spirometrii, bronchoskopii i badaniach mikrobiologicznych. Szczególną uwagę powinny zwrócić objawy współistniejące takie jak krwioplucie, duszności i problemy z połykaniem. Problem kaszlu u dziecka przybliżyła dr n. med. Agnieszka Krauze.

Fitoterapia znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu przeziębień u dzieci. Współczesna pediatria praktyczna korzysta z szerokiego wachlarza olejków eterycznych (m.in. eukaliptusowego, rozmarynowego i terpentynowego). Olejki eteryczne wykorzystywane są m.in. jako składniki żelów stosowanych w stanach zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych (żel aloesowy jest doskonałym środkiem profilaktycznym i leczniczym).

Konferencje pediatryczne stanowią pewne źródło fachowych informacji. Nasz kongres Cztery Pory Roku wyposaży Cię w funkcjonalną wiedzę z obszarów takich jak profilaktyka w pediatrii, diagnoza niejednoznacznych objawów chorobowych oraz skuteczne schematy postępowania w praktyce lekarskiej.

Jeśli pediatria praktyczna jest obszarem Twoich zawodowych zainteresowań, koniecznie weź udział w kolejnej odsłonie Konferencji!

powrót

Zobacz również:

Kontakt w sprawach organizacyjnych:

Paulina Florczyk
Forum Media Polska Sp. z o.o.
ul. Polska 13
60-595 Poznań
tel. 61 66 83 192
kom. 536 748 237
mail: paulina.florczyk@forum-media.pl

Kontakt w sprawach sponsoringu / Rejestracja uczestników przez firmy

Sylwia Kulikowska
Forum Media Polska Sp. z o.o.
ul. Polska 13
60-595 Poznań
tel. 603 155 392
mail: sylwia.kulikowska@forum-media.pl

FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o. ul. Polska 13, 60-595 Poznań KRS nr 0000037307, Wydział VIII KRS Poznań, NIP 781-15-51-223 REGON 631046924 Kapitał zakładowy 300 000 zł

Napisz do nas wiadomość

Forum Pediatrii Praktycznej